pátek 29. ledna 2021
Co dělat, když se necítíte v pohodě

IMG 20200425 153635Život jde ve vlnách, a tak snad každý z nás si někdy prošel minimálně jednou, ale vetšinou několika fázemi pádů a vzestupů. Můžete mít období nejistoty, úzkostí, strachů, stresů či neklidu. Nebo dokonce se cítíte opravdu na dně, připadá Vám to věčné, plácáte se v bahně a přemýšlíte, jak z něho ven.

Pokud se právě Vy nyní ocitáte v této životní fázi, mohou být další řádky určené právě Vám.

Pokuste se spojit se svým vnitřním já, nalaďte se na svou energii a čekejte, co se bude dít. Při spojení se sebou začnete ladit na svou vnitřní harmonii. S touto esencí jste sem přišli, proto jí někde uvnitř sebe dobře znáte. Pokud jste již někdy meditovali nebo pracovali na svém vědomí, půjde Vám to lehce. Ale co dělat, když spojení se svým vnitřním světem nepřichází?
Projděte se v přírodě a vnímejte maličkosti. Ptáček v korunách stromů krásně zpívá svou píseň. Šiška, která spadla z borovice na zem, je tak dokonalá. Zprvu obyčejný křemínek, který jste právě sebrali se země se zvnitřku prozáří křišťálovou čistotou, až se divíte, jak čistý kámen jste našli. Strčíte ho do kapsy a stisknete ho v ruce. Najednou zde nejste sami, je tu pták, šiška, kámen, … a Vy jste součástí všeho. Nejste odděleni, jste součástí celku. Jdete právě posekanou loukou a vnímáte, jak pravá noha střídá levou, jak nohy dopadají na zem, vnímáte každý krok a dotek nohy se zemí.

Ano, tak důležité uzemnění. Jste zasazeni na tuto zem, po které kráčíte pevně a stabilně. Zvednete hlavu vzhůru a nad hlavou krásné modré nebe, sem tam protkané malými obláčky. Zastavíte se a pozorujete, jak obláčky pomalu mění své místo, plují si oblohou a kreslí obrázky. A nyní se přesuňte do svého středu.
 

  • Jsi to Ty. Ta nesmrtelná duše uvnitř Tebe, je tady s Tebou od nepaměti.
  • Země – ty a tvůj střed – Nebe

Tak jednoduchá forma a přesto základ.
Se zemí jste propojeni bodem bublající vřídla na ploskách nohou, s nebem nejvyšším bodem na hlavě. A mezi tím váš krásný střed, já. Ano, jen zde můžete najít rovnováhu, protože kdykoliv vyjdete ven, může vás to odvádět od pozornosti sebe sama. A velice často se tak děje. Spíše z naprosté většiny jste venku, myslíte si, že je to pro vás bezpečné, necítíte sebe, nezajímáte se o vlastními pocity. Přitom naopak to nejkrásnější moře klidu můžete najít pouze u sebe.

Ale jak zůstat u sebe?
Můžete dělat, co vás baví, poslouchat hlas svého srdce, poslouchat, co s vámi ladí a co naopak pro vás nemusí být dobré. Nechoďte proti sobě. Slyšíte tu krásnou hudbu, která uvnitř vás hraje? Je to láska, krása, mír. Máme je tam schované všichni, však u někoho hraje nahlas a u někoho je potichu až hodně ztlumená. Je to jediné a opravdové bohatství, které máte, to se vyplatí opečovat. I když si myslíte, že jste své vnitřní bohatství ztratili, máme ho hluboko, velice hluboko schované. Opravdu tam je. Je to to jediné pravé bohatství, které každý má. Láska k sobě. Přes ní můžete dojít k radosti ze života. Je to ta krásná radost, která se rozprostírá celou vaší bytostí, teče a protéká celým tělem, hmotným i nehmotným a vy se cítíte šťastni. Kolem se může dít cokoliv. Jste zasazeni do tohoto světa, proto vás realita dohání. Vy se však vždy navrátíte do svého bezpečného a radostného světa. Vždy, když přijdete domů, chvíli spočinete se sebou, večer si uděláte chvíle jen pro sebe, meditujete, tancujete, cvičíte. Je to vědomá práce.

Co je to mé já?
Je to naše podstata, se kterou sem přicházíte. Je to jediné, co si sem přinášíte a s čím zase odejdete.
Je to naše pohlazení, naše bohatství, náš vnitřní život. Vnímání sebe sama, vnitřní uvědomění. Jste to vy uvnitř sebe, když se napojíte na svůj vnitřní svět.

Jak se naladit na své já?
Lidé, kteří meditují, jsou přirozeně v kontaktu se sebou samým. Také se stávají vědomějšími.
Každý jste individuální, každý má jinou motivaci, jinou míru vůle a vnitřní síly. Ale přes malé krůčky práce na sobě jste na cestě. Někomu postačí sednout si večer o samotě, zapálit svíčku nebo vonnou tyčinku, jiní si napustí vanu a poslouchají milou hudbu. Já například tancuji a cvičím čchi-kung. Tanec je meditace, tanec je svoboda. Další cvičí jógu. Někdo jen medituje. Můžete propojit.
Kdo chce jít, přeji vám najít cestu. Kdo jde po cestě, ať kráčí dál.

Marie Krauskopfová