Malotira (Sideritis syriaca)

Až do výšky přes 900 metrů nad mořem musí v Bílých horách na západě Kréty vyšplhat místní obyvatelé, aby tu ručně nasbírali žluté kvítky léčivé rostliny Malotira (Sideritis syriaca), známé rovněž pod názvem Krétský horský čaj. Hledají je stále obtížněji - rostlina totiž z těchto hor pomalu mizí, údajně od havárie v černobylské jaderné elektrárně v roce 1986.
 
Vynaložená námaha se jim ale určitě vyplatí, protože Malotira toho dokáže opravdu hodně.
malotira
 
Je výborná proti zimním neduhům od nachlazení přes chřipku až po onemocnění dýchacích cest. Umí zklidnit rozbouřený žaludek a vědci prokázali, že pomáhá předcházet osteoporóze a díky svým antioxidačním účinkům dokonce i vzniku rakoviny. Posiluje náš imunitní systém a odstraňuje pocit úzkosti. Malotira umí snížit teplotu, léčit záněty a působí také močopudně. Díky tomu, že urychluje trávení, je dobré pít Krétský horský čaj při hubnutí.
 
Nejpádnější důkaz o prospěšnosti Malotiry nám ale podá kterýkoliv starý Řek či Řekyně. Když se jich zeptáte, za co vděčí svému dobrému zdraví, určitě vám odpoví, že rádi pijí Malotiru.
 
Název Malotira pochází prý z italských slov male (nemoci) a tirare (odtlačit), která vyjadřují léčivé schopnosti této unikátní byliny. Podle dalšího výkladu vzniklo jméno z řeckého slova mallotos (chlupatý), protože rostlina má chlupaté listy.
 
Výhradně na Krétě se z květů Malotiry vyrábí i skvělý horský med, který prý na lidský imunitní systém působí jako zázračná "živá voda".
 

Zdroj: triaelia.cz