O mýdlech a mytí • přírodní mýdla • tekutá mýdla 

Úžasný pocit i účinek při používání přírodních mýdel mluví doslova sám za sebe. Mohu zde napsat jakákoliv slova, ale samozřejmě stejně nejlepší je, když si rozdíl při používání jednotlivých typů mýdel vyzkouší doslova každý sám na vlastní kůži. 


O průmyslově vyráběných komerčních mýdlech se zmíním jen velmi krátce. Obsahující syntetické látky a umělé alergizující vůně jsou bohužel standardem. A pokud najdeme obrázek kytičky na obalu jsme spokojeni? Raději nebudu dále hodnotit, protože nechci dát do článku energii přesvědčování. Každý si na určité věci přijde sám.

Tento článek věnuji všem příznivcům přírodní kosmetiky a s radostí vám poskytnu informace o přírodních mýdlech. Někteří je jistě již používáte a někteří byste je používat chtěli. Pravdou je, že nyní stoupá množství zákazníků, kteří přecházejí na přírodní kosmetiku.

Jsem opravdu ráda, že jsou dostupná přírodní mýdla, která svým složením plně vyhovují označení přírodní, tak jak slyšíte ze samotného názvu. Tato přírodní mýdla samozřejmě nekoupíte ve velkých obchodních řetězcích.

Na českém trhu je k dostání více druhů mýdel s označením přírodní, přičemž ne vždy jsou zcela přírodního složení. O nejběžnějších typech mýdel s označením přírodní Vám poskytnu informace, které jsem při svém zájmu o tyto výrobky získala. Jak se tedy v přírodních mýdlech vyznat, když jsou rozdílné, a přece všechny nesou označení přírodní?

Skutečně PŘÍRODNÍ, ručně vyráběná rostlinná mýdla bez čiré barvy a bez přidaných látek vyrobených chemickou cestouprirodni mydlo 1

Přírodní mýdla jsou vyráběna metodou za studena, tzn. že zůstávají zachovány veškeré vlastnosti použitých surovin. Tato mýdla jsou vyráběna jen z látek, které se vyskytují v přírodě, a tak mají na pokožku blahodárné působení.

Obsahují:

 • olivový, kokosový a palmový olej
 • léčivé byliny, případně koření (výluh z bylinek a jemnou drť bylinek nebo jemně mleté koření, případně vločky, a to kromě mýdla hypoalergenního - bez příměsí)
 • 100% přírodní esenciální vonné oleje (aromaterapie)
 • (u značky Rozmarýnka u všech mýdel navíc přídavek čerstvě nadojeného kozího mléka, které je jedinou živočišnou složkou a extrakt z rozmarýnu, jako přírodní konzervant)
 • a jako bonus pozitivní energii ruční práce činěnou s láskou a poctivým úmyslem zachovat opravdu přírodní složení

Nejsou obsaženy žádné syntetické vůně, barviva ani stabilizátory. Nic navíc. Jde o nejpřírodnější technologii výroby přírodního mýdla, kterou čiré mýdlo nikdy nevyrobíte Přesto se na trhu může bohužel vyskytnout mýdlo v této kategorii bez čiré barvy, do jehož složení jeho výrobce zahrnul něco navíc, něco nepříliš přírodního. Pro jistotu se i zde vyplatí ujistit se obsahem mýdla, pokud vám záleží na zachování jeho zcela přírodního složení.

My garantujeme značky Rozmarýnka.

Přírodní rostlinná mýdla úžasně pění a po namydlení vytvoří pěnu krémového charakteru. Jsou jemně přetučnělá, to znamená, že obsahují cca 5 % nezmýdelnitelných olejů, které vyživují, hydratují a zjemní pleť. Dají se využít vlastnosti přidaných bylin a podle účinků přírodní rostlinná mýdla rozdělit na konkrétní typ pleti. Účinky bylin jsou ještě podpořeny přidáním 100% přírodních aromatických olejů.

Příklady využití skupin vlastností jednotlivých přírodních mýdel:
 • protizánětlivé, desinfekční, pomoc při drobných poranění, popáleninách a ekzémech, bodnutí hmyzem, pro problematickou a zralou pleť
 • povzbuzující, afrodiziakální a antioxidační
 • desinfekční, antimykotické, jemně peelingové, vhodné pro suchou pleť
 • desinfekční, antimykotické, vhodné pro akné a mastnou pleť
 • protizánětlivé, vhodné na akné a mastnou pleť, uvolňuje ztuhlé svaly
 • jemně peelingové, vhodné pro suchou a citlivou pleť, lupenku a atopický ekzém
 • projasňuje pleť, pomáhá při bodnutí hmyzem, navozuje pocit uvolnění a klidu, pro všechny typy pleti
 • afrodiziakální, jemně peelingové, na suchou a zralou pleť
 • Pro všechny typy pleti i každý věk, dokonce i pro velmi jemnou a problematickou pokožku (lupenka, alergie, atopický ekzém) je zde varianta - hypoalergenní mýdlo - „čisté“, bez příměsí, dětské, s využitím vlastností přidaného kozího mléka pro svůj obsah velkého množství vitamínů A, B1, B2, B12, C, D, E a zinku. Zvláčňující účinek

A jak tato přírodní mýdla vznikají?

Ve správném složení se smíchají kvalitní oleje s hydroxidem sodným (louh) a dojde k chemickému procesu zmýdelnění (saponizaci). Při reakci těchto surovin, vznikají právě soli mastných kyselin, cenný přírodní glycerin a voda.

Vzhledem k tomu, že se při saponizaci hydroxid sodný změní na glyceríi a vodu, v mýdle již není žádná syntetika. Průmyslově vyráběná mýdla mají naprosto jiné složení i výrobní postup.

S označením PŘÍRODNÍ, též mnohdy ručně vyráběná mýdla často čiré barvy s pravděpodobným přídavkem syntetiky

Jsou v podstatě střední cestou mezi zmiňovanými běžně dostupnými průmyslově vyráběnými mýdly a rostlinnými přírodními mýdly bez čiré barvy. Zde je však již čtení etikety důležitější pro pravděpodobnější obsah chemických přidaných látek, byť možná v menším množství. Tato mýdla mají též určité ozdravné účinky, protože obsahují různé přírodní ingredience. Co je důležité, většinou obsahují přírodní vůně, protože právě chemické parfémy jsou zdrojem častých alergií a podráždění kůže, naopak přírodní vůně mají účinek aromaterapie. Pokud se použije umělá parfemace, mýdlo voní sice třeba jako určitá bylina, ale jedná se o úplně jinou molekulu. Na naší psychiku tudíž nemůže mít vliv takový, jako 100 % přírodní vůně.


Zda se vždy k těmto mýdlům hodí označení přírodní je diskutabilní. Mnozí spotřebitelé si tato mýdla kupují pod dojmem, že jsou bez syntetických látek, případně s jejich absolutním minimem, pro svůj název přírodní. Proto v tomto případě může být název přírodní zavádějící.Někteří spotřebitelé jsou informováni, že určité syntetické látky tato mýdla obsahují, ale kupují si je alespoň pro jejich hezký, lákavý a atraktivní vzhled i případný obsah přírodních vůní a léčivých přírodních složek, což u běžně prodávaných průmyslově vyráběných mýdlech nenajdou.

Do této skupiny patří Glycerinová mýdla s označením přírodní

Často vyskytující se složení standartní mýdlové hmoty bohužel vypadá podobně jako tento příklad:

Aqua
Glycerin
Sodium Stearate
Propylene Glycol
Sorbitol
Sodium Laurate
Sodium Laureth Sulfate
Sodium Lauryl Sulfate
Sodium Chloride
Stearic Acid
Lauric Acid
Pentasodium Pentetate
TetrasodiumEtidronate

Škoda, že v mýdlech pod názvem přírodní se vyskytují i takové syntetické chemikálie, jako ty výše přeškrtnuté. Přičemž látka ve zkratce SLES, SLS - Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, je nechvalně proslulé a zdravotně obávané chemické pěnidlo.

Tekutá mýdla

Jak je to tedy s tekutými běžně a pohodlně používanými mýdly? Nic moc. Vy, kteří zatím informováni nejste se možná budete divit.

Láhve s pestrobarevnou a uměle parfémovanou kapalinou, kterou mnozí z nás každodenně používáme na ruce i tělo, bychom mohli klasifikovat lépe jako čistící prostředek. Běžně obsahuje několik nezdravých látek petrochemického průmyslu a dráždící a alergizující látky. Prostředky na mytí nádobí obsahují podobné složení. Mýt si tělo takovou kapalinou není dobré pro naše tělo ani pro životní prostředí. Navíc je to úplně zbytečné.

Nevěříte? Pokud máte při ruce běžná tekutá mýdla, sprchové gely či šampony, můžete se podívat na složení, které je uvedeno co do obsahového množství na prvních místech? Jejda! Je to opravdu chemické shora zmiňované pěnidlo Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate?

I pro milovníky tekutých mýdel je tu dobrá zpráva: Existují přírodní tekutá mýdla a přírodní sprchové gely. Vhodnou alternativou jsou též přírodní koupelové a sprchové oleje. Jsou bez obsahu ropných produktů, parabenů, tj chemických konzervačních látek, o nichž někteří vědci věří, že mohou být škodlivé, zhoubné a vyvolávat alergii., chemických látek určených k čištění a také alergizujících syntetických vonných látek. Také zde si trošku připlatíte, ale již se nebudete mýt směsí detergentů - směsí chemických čistících prostředků.

I zde existuje střední cesta, přesto šetrná ke člověku i k přírodě. Existují výrobci cenově dostupných sprchových gelů a mýdel, které sice obsahují konzervační látku, ale takovou, která se po nanesení na pokožku po chvíli odpaří. Neobsahují SLS, SLES, parabeny ani ropné produkty. S ohledem na nižší cenu, již nemůžeme očekávat pouze přírodní vonné látky, ale alespoň můžeme obdržet výrobcem deklarované hypoalergenní parfemace. Z tohoto odstavce jasně vyplývá, že i tekutá mýdla a gely s obsahem syntetických látek lze vyrábět s ohledem na lidi a přírodu, nikoliv hlavně... Dokončení ponechám na vás. Říkáte si, že tyto sprchové gely ale nebudou dobře pěnit? Možná se budete divit podobně, jak jsem se divila já, protože opak je pravdou. Na víc se z těla daleko lépe a rychleji smývají, než mýdla typu čistící prostředky.

A na závěr:

 tak trochu jiný pohled na mýdla a mytí,   částečně i se spirituálním nádechem, o kterém zde možná budete číst prvně.

prirodni mydlo 2Schválně se někdy zkuste vysprchovat za použití zcela přírodního mýdla, nebo kvalitních přírodních gelů či olejů, pokud je ještě nepoužíváte.

Cítíte, že jste kromě umytého těla načerpali i složku pozitivní energie a psychického uvolnění? A ptáte se proč? Myli jste se něčím, co s naším tělem harmonicky vibruje, protože též my jsme vzešli z přírody. A aromaterapie (100% přírodní esenciální oleje) též sehrála svou roli. Vzhledem k tomu, že vše je hlavně o energii a z přírodních ručně vyrobených mýdel je vyzařována energie přírody a láskyplné lidské ruční práce, které jsou nám v dnešní době čím dál více zapotřebí, získáme bonus s nádechem harmonické energie.


Současně se můžete zkusit mýt vědomě. V té určité chvíli nepotřebujeme jiné myšlenky než na to, co právě děláme. Představujte si, že při mytí za použití přírodních mýdel smýváte z těla všechny škodlivosti, které jste na sebe během dne načerpaly. Je to opravdu osvobozující a i z tohoto pohledu, bychom se měli sprchovat denně. Přes den se totiž dostaneme do kontaktu s velkým množstvím negativních energií všeho druhu. Také kůží vylučujeme velké množství toxinů, které je zapotřebí denně umýt. Já jsem svými zkušenostmi významnost této teorie začala postupně upřednostňovat před jinou, tj. že pokožka má ochranný film, který pravidelným mytím smýváme. Ovšem na druhou stranu i s ohledem na tuto jinou, avšak také opodstatněnou teorii, je důležitá právě i skutečnost, čím se myjeme, abychom zachovali všechny přirozené vlastnosti kůže. Další věc je, že pokud jsme pobyli na slunci bez opalovacího krému a jdeme se umýt, předčasně smyjeme i možnost plného využití účinku velmi důležitého vitamínu D.

Na příkladu posledního odstavce se naskytla úžasná možnost uvědomit si, že není dobré vidět věci jen zúženě z jednoho nebo svého pohledu. Možností je mnoho, daleko více, než zde píši a skrývají se ne jen pod názvem informovanost, ale hlavně pod označením svoboda a právo každého na svou pravdu.


Další informace o přírodních mýdlech a přírodních šamponech 

Přírodní rostlinná mýdla e-shop 

Přírodní mýdla na prodejně České Budějovice, Kněžská 326/23, vchod z ulice Hroznová