Zajímavosti o vykuřování, vykuřovadlech, kadidlech a vonných tyčinek 

a příklady nejčastěji používaných vykuřovadel

Před desítkami tisíci lety lidé objevili úžasnou moc vykuřování. Zjistili, že mnoho různých bylin, větví jehličnatých stromů a pryskyřicí nasáklých dřev, mají nejen různou vůni, ale i různé účinky na jejich  psychické i fyzické zdraví a dokáží léčit. Od té doby se rozvinulo fascinující umění práce s vykuřovadly, na které moderní doba začala zapomínat, ale v dnešní době se stává opět aktuální. Potřeba současného člověka návratu k přírodě a k duchovnímu rozvoji znovu oživuje tuto tradici.

Příklady nejvíce používaných vykuřovadel a nejdůležitější příležitosti, při kterých se odpradávna používala:

Očista  osoby a prostoru od negativních energií

Andělika, asant, borneol, borovice, cedary, pelyněk, dračí krev, eukalyptus, gagát, harmala, jalovec, jantar, jmelí, kadidlo, kafr, kopály, koriandr, kosatec, mentol, myrha, osha kořen, palo santo, pelyněk, pinie, rozmarýn, šalvěj, santal, smrk, sweetgrass, tulasi, třezalka,tymián, yerba santa, yzop, zemědým.

Léčebné účinky

Prakticky každé vykuřovadlo má nějaké léčebné účinky, uvádím zde ty nejvýznamnější. Andělika, benzoe, borovice, cedr, colophyum, eukalyptus, galbanum, guajak, guggul, heřmánek, jalovec, jantar, jedle, kadidlo, kafr, kopály, mentol, piniová pryskyřice, toluánský balzám.

Odstranění stresu a nervozity, uklidnění

Aloe, anýz, asant, benzoe, chmelové žlázky, chrpovník, galbánum, guggul, kalea, kozlík, labdanum, levandule, myrha, nard, orlářka, opopanax,  pačule, palo santo, incienso, peruánská myrha, peruánský balzám, puškvorec, santal bílý, styrax, toluánský balzám, tonkové boby, vanilka, ylang ylang.

Rozproudění energie, nalezení síly

Boldo, borneol, borovice, cedary, cedr, colophyum, damara, damiána, dračí krev, dub, galanga, galgán, guajak, jalovec, kadidlo, kafr, kardamom, kopaiva, lemongrass, mastix, myrta, onycha, osha kořen, pelyněk, pinie, rojovník, rozmarýn, šalvěj, skořice, sal, sandarak, zázvor.

Afrodiziakální účinky

Asant, benzoe, boldo, cedr, chrpovník, damiána, dračí krev, galanga, galbanum, guajak, jasmín, kardamom, kopaiva, kosatec, levandule, myrta, nard, onycha, orlářka, pačule, peruánský balzám, rozmarýn, růže, santal, skořice, styrax, vanilka, ylang ylang.

Meditace, motlitba

Benzoe, borneol, cedary, damara, elemi, jalovec, kadidlo, kafr, kopály, onycha, orlářka,  palo santo, pelyněk, sal, santal bílý, styrax, tulasi, yerba santa, kosatec.
Pro co nejúspěšnější výsledek je důležité zvolit vhodný druh kvalitního vykuřovadla i kadidelnice a současně také vykuřovat správnou technikou.

Praktický návod pro používání vykořovadel a vonných tyčinek 

Kadidelnici naplňte cca do tří čtvrtin suchým a čistým pískem (bez organických nečistot) nebo himalájskou solí.  Písek ani sůl není třeba po každém vykuřovaní měnit, stačí odebrat použitý uhlík a zbytky vykuřovadla.

Do pinzety čí kleští na uhlíky uchopte rychlozápalný uhlík, který zespoda zapalte. Za 15 - 20 vteřin uhlík přestane jiskřit a kouřit. Položte ho poté do kadidelnice na písek nebo himalájskou sůl.
Asi po půl minutě se uhlík začne zbarvovat šedě a vy na něj již můžete sypat vykuřovadlo. Uhlík hoří podle velikosti 20 - 80 minut. Během této doby můžete podle potřeby vykuřovadlo přisypat.

Pro vykuřování vonných dřev a větších kusů bylin můžeme použít kadidelnici, jejíž součástí je mřížka (uhlík se pokládá přímo na ní) nebo aromalampu, ke které jsme si dokoupili mřížku (jako zdroj tepla pak máme místo uhlíku čajovou svíčku). Pokud bychom přímo na mřížce vykuřovali za pomocí pryskyřic, tyto by se nám na mřížku napekly. Malé byliny by naopak propadly dolů.

U obou způsobů sypeme kadidlo na uhlík až teprve, když je úplně rozžhavený, což poznáme dle světle šedé vrstvy popela na celé ploše uhlíku a rudé barvě pod ní.

Než nabudete s konkrétním vykuřovadlem zkušenosti dávejte na uhlík menší množství, aby nedošlo k neúměrně koncentrované vůni a síle a raději postupně přidávejte. (Nezapomínáme na velikost místnosti.) Při očišťovacím rituálu se dává vykuřovadla více, aby byl prostor dostatečně zakouřen.

Bezpečnostní opatření:
Nenechávejte kadidelnici s hořícím uhlíkem bez dozoru. Uhlík se hasí pouze vhozením do vody.


Rychlozápalné uhlíky mají tvar tablet a skládající se z práškového či jemně drceného dřevěného uhlí smíchaného s oxidovadlem (nejčastěji dusičnanem draselným) pro snadné zapálení uhlíku.


Vykuřovadla lze zakoupit v obchodu uMarie, kde se s nimi zároveň máte možnost v klidném prostření přímo seznámit a získat další  informace. Čeká zde na Vás velký výběr jak vykuřovadel, tak přírodních vonných tyčinek.

Můžete si je také objednat přímo Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nabízíme tyto služby:
  • očista bytů a domů od negativních energií
  • očista osob od negativních energií